Hvordan får Netflix licenser til serier og film?

Netflix indgår partnerskaber med indholdsudbydere med licens til streamingrettigheder til en række tv-serier og film.

Vi producerer også vores eget indhold eller erhverver os eksklusive rettigheder til at streame indhold som f.eks. Orange is the New Black, Stranger Things, BoJack Horseman, Unbreakable Kimmy Schmidt og meget mere. Disse produktioner kaldes Originalt indhold fra Netflix.

Jeg leder efter en serie eller en film, men jeg kan ikke finde den. Hvorfor har Netflix ikke det, jeg leder efter?

Netflix samarbejder med indholdsleverandører, distributører, producere og skabere om at erhverve licenser til serier og film, vi kan streame på vores tjeneste. Der kan være flere årsager til, at indhold ikke kan streames:

 • En anden virksomhed har i øjeblikket indholdsrettighederne.

 • Streamingrettighederne kan ikke købes af indholdsleverandøren.

 • Popularitet, omkostninger, årstidsbestemte faktorer og lokale faktorer samt tilgængelighed.

Hvis du leder efter en serie, der tidligere har været på tjenesten, kan du gå til Hvorfor forsvinder serier og film fra Netflix? for at få mere at vide om, hvorfor titler udløber.

Hvorfor er en serie eller film tilgængelig i ét land men ikke i et andet?

Der er mange årsager til, at en serie eller film kan være tilgængelig for publikum i ét land eller område, men ikke andre steder, herunder:

Regionale præferencer
Vi gør vores bedste for at forme vores tjeneste efter områder. Nogle serier og film er f.eks. populære blandt vores medlemmer i USA, men ikke blandt medlemmer i Storbritannien, selv om begge er engelsktalende regioner.

Flere rettighedshavere
Regionale rettigheder til en serie eller film kan tilhøre mere end ét studie eller én distributør. Vi kan f.eks. have en aftale med en distributør om, at vise en amerikansk produceret film i Latinamerika før vi har underskrevet en aftale med studiet, der lavede filmen, om at vise den i USA.

Ingen tilgængelige rettigheder i en region
Nogle gange er en serie eller film ikke tilgængelig i en bestemt region. Vi kan ikke købe en tv-serie eller film til en bestemt region, hvis ingen har den til salg.

Hvorfor er nogle originale serier eller film fra Netflix tilgængelige i ét land, men ikke i et andet?

Vi ejer alle rettighederne til det meste originale indhold fra Netflix, og vi kan streame disse titler i hele verden. Originalt indhold, som vi kan streame hvor som helst, omfatter: Narcos, BoJack Horseman, Master of None, Beasts of No Nation og mange flere.

Noget originalt indhold fra Netflix er ikke tilgængeligt i alle områder af følgende årsager:

 • Da noget af det originale indhold fra Netflix blev skabt, var Netflix kun tilgængelig i nogle få lande, så vi sikrede os ikke rettighederne globalt på det tidspunkt.

 • Selvom om en serie eller film er originalt indhold fra Netflix, kan andre virksomheder have rettighederne til at streame det i et bestemt område, på grund af aftaler, vi indgik, før Netflix var tilgængeligt i det område.

 • Afhængigt af området er det muligt, at Netflix ikke kan få rettighederne til en original serie i mange år.

Nogle af de originale serier fra Netflix, som vi endnu ikke har de globale rettigheder til, omfatter: Orange is the New Black, Arrested Development og Lilyhammer.

Hvordan ved Netflix, hvilke serier og film jeg vil synes om?

Netflix bruger en række forskellige metoder til at hjælpe vores medlemmer med at finde serier og film, de vil synes om. Vi tager ikke kun de bedømmelser, du eventuelt skriver, med i overvejelserne, men vi bruger analyser af visninger og søgevaner til at bestemme, hvilke serier og film vi foreslår. Disse analyser bruges også til at oplyse om, hvilke serier og film vi måske vil licensere eller købe rettighederne til i fremtiden.

Hvordan gør Netflix det?
For at få bedre forståelse for, hvad medlemmerne kan lide, og for at kunne lave personlige anbefalinger, er Netflix opmærksom på, hvad folk faktisk ser. Uanset hvilke nye serier du ser, hvor meget af en episode du ser, hvilke genrer du ser mest, eller hvilket sprog du foretrækker, så bruger Netflix konstant medlemmernes egne præferencer til at tilbyde serier og film, vi tror, de vil synes om.

Alle de oplysninger, som Netflix kigger på, er helt fortrolige og bruges kun til at sikre, at Netflix bedre kan forstå, hvad hvert medlem synes om – så du kan bruge mindre tid på at søge og mere tid på at se alle de gode titler på Netflix.

Hvornår bliver min foretrukne serie eller film tilgængelig på Netflix?

Selv om der ikke er nogen fast tidsplan for at erhverve nyt indhold, tilføjer vi hele tiden nye titler, som vores medlemmer kan se, og de nye titler kan findes på siden Netop tilføjet på Netflix-webstedet. Du kan også tage et kig på Netflix på Facebook, Twitter og Instagram for at få flere oplysninger om nye tilføjelser og specifikke udgivelsesdatoer.

Hvad er en First Run-serie, og hvorfor er de nyeste episoder ikke tilgængelige med det samme? Hvornår bliver den tilgængelig?

First Run-serier er serier, som Netflix gør tilgængelige for streaming umiddelbart efter lancering på en tv-kanal. Når Netflix indgår en aftale om en First Run-serie, garanteres det, at Netflix er det første sted, hvor du kan se en serie, efter den har været sendt på en kanal. Mens hver aftale om en First Run-serie er forskellig, kan Netflix-medlemmer normalt forvente, at individuelle episoder af en First Run-serie bliver tilgængelige en uge efter den oprindelige lancering på en kanal.

Ting, man skal være opmærksom på:

 • Ikke alle aftaler tillader Netflix at streame en serie i alle områder, og First Run-serier er muligvis ikke tilgængelige på Netflix i det område, hvor de oprindeligt blev lanceret.

 • I regioner, hvor Netflix gør individuelle episoder af First Run-serier tilgængelige ugentligt, kan serien være angivet som en original serie fra Netflix.

  • Serien Better Call Saul er f.eks. en original serie fra Netflix i alle regioner, hvor den på nuværende tidspunkt er tilgængelig, undtagen i USA og Canada.

 • Den præcise dato, hvor en First Run-serie bliver tilgængelig på Netflix, kan variere og afhænger af den oprindelige kanals sendeplan.

  • Visse serier med regelmæssige ugentlige episoder kan være taget af sendeplanen i flere uger. Hvis det oprindelige sted, der viser serien, ikke viser en episode i serien, kan Netflix ikke gøre den tilgængelig, men så snart serien vender tilbage i æteren, genoptager vi vores oprindelige frigivelsesplan.

 • Visse aftaler tillader, at alle episoder af en sæson bliver tilgængelige på en gang, efter at hele sæsonen har været vist i den oprindelige region på den oprindelige kanal.

Hvornår bliver serier og film tilgængelige på Netflix?

Originale serier og film fra Netflix bliver typisk tilgængelige kl. 24:00 Pacific Time.

Nogle titler er originalt indhold i en region, men regnes ikke for originalt indhold i en anden region på grund af indgåede aftaler. I disse tilfælde vil en serie eller film blive tilgængelig kl. 24:00 Pacific Time i de regioner, hvor den regnes for en original serie eller film fra Netflix. I regioner, hvor en serie eller film ikke regnes som originalt indhold fra Netflix, vil den blive tilgængelig kl. 24:00 lokal tid.

Har du et forslag til en serie eller film? Se Foreslå serier eller film.