Hur licensierar Netflix serier och filmer?

Netflix samarbetar med innehållsleverantörer för att licensiera streamingrättigheter för olika tv-serier och filmer.

Vi producerar även eget material och förvärvar exklusiva rättigheter att streama innehåll som Orange is the New Black, Stranger Things, BoJack Horseman, Unbreakable Kimmy Schmidt och mycket mer. De här produktionerna kallas för originalinnehåll från Netflix.

Jag letar efter en serie eller film och kan inte hitta den. Varför finns inte det jag letar efter på Netflix?

Netflix arbetar med innehållsleverantörer, distributörer, producenter och upphovsmän för att förvärva licenser för serier och filmer som streamas via vår tjänst. När innehåll inte finns tillgängligt för streaming kan det bero på flera olika skäl, bland annat:

 • Alla innehållsrättigheter tillhör för närvarande ett annat företag.

 • Streamingrättigheterna går inte att köpa från innehållsleverantören.

 • Popularitet, kostnad, säsongsberoende eller andra lokala faktorer, eller tillgänglighet.

 • Om du använder en VPN-anslutning får du bara tillgång till de serier och filmer som är tillgängliga i alla regioner globalt. Se Titta på serier och filmer via en VPN-anslutning för mer information.

Om du letar efter en serie som tidigare fanns på tjänsten kan du läsa artikeln Varför försvinner serier och filmer från Netflix? för information om varför titlar utgår.

Varför är en serie eller film tillgänglig i ett land men inte i ett annat?

Det finns många orsaker till att en serie eller film kan vara tillgänglig i en viss region, men inte i en annan, bland annat:

Lokal smak
Vi försöker utforma vår tjänst utifrån varje region. Vissa tv-serier och filmer och som är populära hos våra amerikanska medlemmar kanske inte går hem hos medlemmar i Storbritannien, trots att båda länderna är engelskspråkiga områden.

Flera rättighetsinnehavare
Fler än en producent eller distributör kan äga regionala rättigheter till en serie eller film. Vi kan t.ex. skriva under ett avtal med en distributör att visa en amerikansk film i Latinamerika innan vi har ett avtal med producenten som gjort filmen att visa den i USA.

Inga rättigheter tillgängliga i en region
Ibland kan en serie eller film helt enkelt inte vara tillgänglig i en specifik region. Vi kan inte köpa en licens för en tv-serie eller film för en specifik region om den inte finns till salu.

Varför är vissa av Netflix originalserier eller originalfilmer tillgängliga i ett land, men inte i ett annat?

Vi äger alla rättigheter till majoriteten av vårt originalinnehåll och kan streama det var som helst i världen. Originalinnehåll som vi kan streama överallt inkluderar bland annat Narcos, BoJack Horseman, Master of None, Beasts of No Nation och många andra.

En del av Netflix originalinnehåll är inte tillgängligt i alla regioner av följande skäl:

 • När vissa av Netflix originaltitlar skapades fanns Netflix bara i några få länder, och därför säkrade vi inte licensrättigheterna för alla regioner över hela världen.

 • Även om en serie eller en film är en originaltitel från Netflix kan andra företag ha rättigheter att streama materialet i en viss region. Dessa rättigheter baseras på innehållsavtal som ingicks innan Netflix fanns tillgängligt i den regionen.

 • Beroende på region kan det dröja flera år innan Netflix kan få licensrättigheter för en originalserie.

Originalinnehåll som vi ännu inte har globala rättigheter till inkluderar bland annat: Orange is the New Black, Arrested Development och Lilyhammer.

Hur vet Netflix vilka serier och filmer jag kommer att gilla?

Netflix använder flera olika metoder för att hjälpa våra medlemmar att hitta serier och filmer att titta på. Vi tar inte bara med dina betyg i beräkningen, utan använder också statistik för tittande och sökningar för att avgöra vilka serier och filmer vi ska föreslå. Vi använder också denna statistik för att ta reda på vilka serier och filmer som vi kanske vill köpa in eller skaffa licensrättigheter till i framtiden.

Hur gör Netflix detta?
Netflix lägger märke till vad användarna faktiskt tittar på när de använder tjänsten, och på så sätt kan vi bättre förstå vad en medlem kanske kommer att gilla och kan ge anpassade rekommendationer. Netflix använder hela tiden medlemmarnas egna preferenser för att föreslå serier och filmer vi tror att de kommer att gilla. Några av metoderna vi använder innebär att vi undersöker vilka nya serier du tittar på, hur mycket du tittar på ett avsnitt, vilka typer av genrer du vanligtvis brukar titta på eller vilket språk du föredrar att titta på.

All information som Netflix granskar skyddas noggrant och används endast för att se till att Netflix på ett bättre sätt kan förstå vad respektive medlem gillar. På så sätt kan du lägga mindre tid på att leta efter bra innehåll på Netflix och mer tid på att titta på serier och filmer!

När kommer min favoritserie eller favoritfilm till Netflix?

Även om det inte finns något förutbestämt schema för att skaffa nytt innehåll lägger vi hela tiden till nya titlar som våra medlemmar kan titta på. Du hittar de senaste titlarna på sidan Nytt hos oss på Netflix webbplats. Du kan även kolla in Netflix på Facebook, Twitter och Instagram för mer information om exakta premiärdatum och vad som är nytt hos oss.

Vad är en first run-serie, och varför är det senaste avsnittet inte tillgängligt direkt? När kommer avsnittet att bli tillgängligt?

En så kallad first run-serie är en serie som Netflix streamar en kort tid efter att den har visats på den ursprungliga kanalen. När Netflix ingår ett avtal för first run-serier innebär det att Netflix blir första platsen där du kan se en tv-serie efter att den visats på den ursprungliga kanalen. Alla avtal för first run-serier är olika, men Netflix tittare kan i regel förvänta sig att individuella avsnitt av first run-serier blir tillgängliga en vecka efter att de visats på den ursprungliga kanalen.

Några saker att tänka på:

 • Alla avtal låter inte Netflix streama en serie i alla regioner och en first run-serie görs kanske inte tillgänglig på Netflix i regionen där serien visades först.

 • Serien kan kallas för en originalserie från Netflix i regioner där individuella avsnitt av en first run-serie görs tillgängliga varje vecka.

  • Till exempel är Better Call Saul en originalserie från Netflix i alla regioner där den för närvarande är tillgänglig, förutom i USA och Kanada.

 • Det exakta datumet då en first run-serie blir tillgänglig på Netflix kan variera och beror på många olika faktorer, inklusive det ursprungliga sändningsschemat.

  • Serier med schemalagda nya avsnitt varje vecka tar då och då en paus. Om den ursprungliga kanalen inte har visat ett visst avsnitt kan Netflix inte heller visa det. Så fort serien visas igen på ursprungskanalen fortsätter Netflix att släppa avsnitten.

 • Vissa avtal tillåter att alla avsnitt av en säsong görs tillgängliga på en gång, efter att hela säsongen har sänts i den ursprungliga regionen via den ursprungliga kanalen.

Vill du föreslå en serie eller film? Se Föreslå serier eller filmer.